Prekvapivé, ale dokázané účinky horčíka

magnesium-horcikO horčíku (magnéziu) ste určite počuli veľakrát. Prisudzujú sa mu rôzne vlastnosti. Isté je, že ide o jeden z najdôležitejších minerálov pre fungovanie ľudského organizmu, pretože na najzákladnejšie procesy v tele je horčík nevyhnutný. Ale keby sme si spočítali aké množstvo prijmeme denne stravou, ostali by sme prekvapení, že je to žalostne málo. Často totiž nepokrývame ani 50% dennej odporúčanej dávky. Krátkodobé nedostatky telo vykryje zo zásob, ale po rokoch to začíname cítiť v podobe rôznych prejavov, ktoré si spájame s niečím iným.

Aby sme nehovorili vo všeobecnej a teoretickej rovine, pozrime sa na niekoľko overených účinkov horčíka na ľudský organizmus. Tieto účinky boli overené štúdiami, takže nejde o dohady, ale o fakty.

 

Veľký pomocník pri liečbe cukrovky 2. typu  

Horčík zvyšuje schopnosť inzulínu udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi, ale ľudia, ktorí prijímajú dostatok horčíka ním preventívne znižujú aj celkovú možnosť, že raz týmto ochorením budú trpieť a samozrejme, s tým spojenou obezitou.

Krvný tlak

Mnoho štúdii potvrdilo, že horčík znižuje krvný tlak či už priamo alebo pôsobením na rovnováhu medzi ďalšími minerálmi ako sú: draslík, sodík a vápnik. Zaujímavé je, že tento efekt sa týka len zvýšeného krvného tlaku. Ľudia, ktorí majú tlak normálny sa nemusia obávať jeho zníženia pod zdravé hodnoty.

Horčík je potrebný pri fyzickej aktivite

Bez horčíka nie je možná tvorba energie.  Jedným z dôvodov je, že horčík okrem iného aj svojim pozitívnym vplyvom na inzulín pomáha dostať cukor z krvného obehu do svalových buniek. Tiež pomáha odbúravať kyselinu mliečnu zo svalov. Výsledkom je potom lepší výkon pri fyzickej aktivite a menšia svalovica ak to preženiete.

Zápalové procesy a migréna

Horčík znižuje chronický zápal, ktorý sa považuje za dôvod chronických ochorení.

Zabezpečenie vyššej hladiny horčíka môže viesť k zníženiu výskytu migrén alebo aspoň k skráteniu ich trvania podobne účinne ako lieky určené na liečbu migrén. Bohužiaľ, tento efekt sa darí dosahovať len pri vyšších dávkach.

Depresia a psychický stav

Ľudia, ktorí majú v organizme dostatok tohto minerálu sú v menšom riziku, že budú trpieť depresiami. Dokonca sa ukázalo, že pri dávkach okolo 400mg, môže horčík vplývať na zníženie depresívnych stavov podobne ako antidepresíva. Táto informácia je známa už dávno, keďže depresia a úzkosť sa uvádzajú ako jeden z prejavov nedostatku horčíka.

Svalová slabosť a stres

Nedostatok horčíka spôsobí nedostatok ďalšieho minerálu a tým je draslík. Potom cítime napr. aj svalovú slabosť. Rovnako v stresových situáciách má horčík vplyv na vylučovanie adrenalínu, ktorý zvyšuje látkovú premenu a zlepšuje tak reakčnú schopnosť organizmu konať. Bez neho je táto schopnosť znížená a my ostávame pasívni.

Kosti a zuby                                                                                                 

Vplyv na kosti a zuby vychádza už priamo z toho, že najväčšie množstvo horčíka sa nachádza práve v kostiach a zuboch. Ich dobrý stav je bez neho nemožné dosiahnuť aj keď prijímate dostatok vápnika.

Prejavy nedostatku

Nedostatok horčíka sa prejavuje najčastejšie kŕčmi v lýtkach a zášklbmi svalov a očných viečok. Treba spomenúť, že tieto prejavy môžu byť znásobené ak pijete veľké množstvo kofeínu.

Aj biele škvrny na nechtoch, ich lámanie a praskanie, zlá kvalita vlasov a ich výraznejšie vypadávanie je spájané s dlhodobo nízkym príjmom horčíka. Ostatné prejavy sú opísané vyššie ako problémy na ktoré horčík pomáha.

Aké je riešenie?

Bežným stravovaním je možné denne získať priemerne 200 mg horčíka. Avšak jeho denná potreba vyhlásená úradom verejného zdravotníctva SR je na úrovni 300 – 350 mg pre dospelé ženy a 400 – 420 mg pre dospelých mužov podľa stupňa namáhavosti práce. Platí pravidlo, že čím viac priemyselne spracovaná strava, tým menej horčíka obsahuje. Preto nie je prekvapivé, že ľudia stále viac trpia chorobami, ktoré nazývame civilizačné. Samozrejme, v dnešnej rýchlej dobe priemyselne spracovaných potravín je stále komplikovanejšie naplniť tieto denné odporúčané dávky. Preto deficit, ktorý nepokryjete stravou je možné odstrániť užívaním doplnkov výživy. Na trhu je mnoho doplnkov výživy s horčíkom, ale ako si z nich vybrať? Väčšina z nich nemá veľký efekt, vzhľadom na to, že obsahujú horčík vo forme oxidu alebo uhličitanu, čo sú formy s veľmi nízkou schopnosťou vztrebávania, a preto sú z tela vylúčené ako cudzorodé, pre telo nepoužiteľné látky. V tom sa odlišuje doplnok Elemvitals od spoločnosti Sibírske zdravie, ktorý obsahuje horčík vo forme citrátu, ktorý je telom dobre vstrebávaný, ale tiež obsahuje výťažky z bylín ako sú: Valeriána, HlohŠišak bajkalský. Tieto pomáhajú ešte lepšiemu vstrebaniu a tiež majú pozitívny vplyv na celkové zdravie človeka.

 

Pre zakúpenie horčíka kliknite na obrázok: Horčík Magnezium novy