Ktoré z týchto prejavov nedostatku zinku máte?

Zinok novyÚlohou tohto článku nie je priniesť kompletné údaje a urobiť z nich niekoľko stranový dokument, ale jednoduchým jazykom zosumarizovať najčastejšie prejavy nedostatku zinku a tým poukázať aj na jeho funkciu v organizme, lebo prejavy nedostatku akéhokoľvek minerálu alebo vitamínu sa prejavujú tam, kde je jeho potreba najvyššia.

Takže, aby ste nemuseli čítať veľa, čo (žiaľ) v dnešnej dobe nie je žiaduce, ponúkame v skratke informáciu o najčastejších prejavov nedostatku zinku:

 

1. Chronický mierny nedostatok sa často prejavuje suchou pokožkou a vyrážkami. Na akné si mnohí ľudia pochvaľujú kombináciu vitamínu A + zinok.

2. Zlá kvalita vlasov a ich výraznejšie vypadávanie.

3. Zlá kvalita nechtov, ich lámanie, prípadne biele fľaky na nechtoch.

4.Slabšia imunita, čo sa môže prejavovať náchylnosťou na prechladnutie viackrát ročne, prípadne inými vírusovými či bakteriálnymi ochoreniami viackrát ročne.

5. Zlé a dlhé hojenie rán, tvorba jaziev (aj po vyrážkach). Pri hojení rany sa už v priebehu 24 hodín v jej mieste akumuluje zvýšené množstvo zinku. Ak je v tele nedostatok zinku, hojenie je problematické, lebo zinok sa podieľa na všetkých fázach hojenia rany.

6. Zhoršovanie zraku, zlé videnie za šera. Aj tu je vhodná kombinácia zinku s vitamínom A. Dokonca aj premena Beta-karoténu na vitamín A nemusí byť dostatočná, ak v tele chýba zinok. Preto ľudia, ktorí sa vyhýbajú konzumácii živočíšnych produktov (zdroj vitamínu A) a spoliehajú sa na premenu rastlinného beta-karoténu na vitamín A, môžu v prípade nedostatku zinku trpieť nedostatkom vitamínu A.

Samozrejme, sú aj ďalšie prejavy nedostatku zinku, ale tie nie sú také časté a tak viditeľné. Prejavujú sa až pri veľmi veľkých deficitoch. Najmä body 1 až 4 sú základnými prejavmi, pri ktorých by sme mali zbystriť pozornosť. Niektoré z týchto prejavov môžu byť tiež prejavmi iných ochorení, preto sa nedá vždy so 100% istotou tvrdiť, že na vine je len zinok, ale najmenej čo môžete vyskúšať je doplniť zinok. Tým svojmu telu určite neuškodíte, samozrejme, pri zachovaní odporúčaného dávkovania. Rovnako tak nič nepokazíte, ak do svojej stravy zapojíte orechy a semienka. Všetky sú dobrým zdrojom zinku, najmä tekvicové semienka. Avšak, občasnou konzumáciou veľa nezmeníte. Ideálne je 50 až 100 g tekvicových semienok každý deň.

Ak máte záujem o zinok s bylinnými výťažkami vo forme kvalitného výživového doplnku, kliknite na obrázok:

Zinok novy