Pijete pravidelne kávu, aby ste zahnali únavu, alebo aj kvôli jej chuti? Možno sa vám táto otázka javí ako nezmyselná, veď kto by pil pravidelne niečo čo mu nechuti? V tom prípade vyskúšajte vypiť jednu šálku bez cukru prípadne aj smotany, a možno usúdite, že práve chuť týchto ingrediencii bola tým prečo ste kávu vôbec pili. Možno patríte medzi úzku skupinu ozajstných kávičkárov, lebo kávu už pijete čistú, a predsa vám chutí. V takom prípade dávame pred vami klobúk dole. No nebude reč len o stimulačných účinkoch.
To, že je káva silne kyselinotvorná počul už asi každý. Napriek tomu, vzdať sa tohto nápoja si vie predstaviť len málokto.
O škodlivosti energetických nápojov preplnených kofeínom a umelými sladidlami, už ani nie je potrebné hovoriť. Účelom tohto článku nie je odrádzať od konzumácie čohokoľvek, skôr poskytnúť informácie o alternatíve k stimulačným nápojom pre tých, ktorí alternatívu hľadajú.
Pri pohľade do minulosti nás môže prekvapiť pestrosť stimulačných prostriedkov, ktoré používala už tradičná čínska medicína. Moderná doba napriek tomu ako sa pýši dostupnosťou všetkého je v skutočnosti veľmi monotónna. Najjednoduchší príklad je badať pri stravovaní, keď napr. pšenica zapĺňa naše žalúdky niekoľkokrát denne. Podáva sa síce na rôzne spôsoby: ráno ako sladké alebo slané pečivo, na obed ako príloha či hlavné jedlo v podobe cestovín, poobede ako dezert v nejakej sladkosti a večer zase ako pečivo spolu s niektorým mäsovým výrobkom, ktorý je čím ďalej tým viac múkovým než mäsovým. Na pohľad rôzne vyzerajúce pokrmy, ale v konečnom dôsledku to isté. Jeden druh obilniny napriek dostupnosti širokej ponuky rôznych obilnín, ktoré nie len poznali, ale aj bežne používali naši starí či prastarí rodičia. Moderný človek ich ani nepozná a "uvedomelý konzument" ich kupuje ako niečo extra, často v bio obchodoch so zdravou výživou za extra cenu.
Tento malý, akoby odskok od témy bol nevyhnutný pre pochopenie, že každý nám neznámy produkt ešte nemusí byť skutočne niečím novým, neovereným, ale na druhej strane ani niečím zázračným.
Rovnako tak je to s adaptogénmi. Nejde o žiadnu novinku, a predsa ich málokto pozná.
Sú to látky, ktorých výskum začínal najmä v Sovietskom zväze už v 50. a 60. rokoch minulého storočia v súvislosti s ich stimulačným účinkom potrebným pre vojakov. Ukázalo sa, že na rozdiel od iných stimulantov, ako amfetamín či kokain nemali adaptogény len krátkodobý účinok po ktorom by nasledovala depresívna fáza a ešte riziko závažného zdravotného poškodenia. Inšpiráciou im bola tradičná čínska medicína či indická Ájurvéda, ktorá už dávno adaptogénne rastliny používala.
Medzi najznámejšie rastliny s adaptogénnym účinkom boli v minulosti využívané napr. Ženšen pravý, Eleuterokok tŕnitý (tzv. Sibírsky ženšen), Leuzea (parcha) saflorová nazývaná aj Maralí koreň, Rozchodnica ružová, Schizandra (klanopraška) čínska.
Ide teda o látky prírodného pôvodu, ktoré sú schopné navyšovať úroveň všetkých systémov v tele pozitívnym ovplyvnením centrálnej nervovej sústavy bez toho, aby ju alebo jednotlivé systémy energeticky vyčerpávali na rozdiel od alkaloidov (sem patrí napr. kofein), ktoré síce majú podobné účinky, avšak s krátkodobým efektom a mnohými vedľajšími škodlivými vplyvmi, ako napr. odvodňovanie organizmu, znižovanie PH, čo zase môže viesť k nadmernému odstraňovaniu vápnika z kostí a podobne.
Jednoducho povedané, adaptogénne látky sú schopné udržovať fyzickú a mentálnu výkonnosť nad priemernou úrovňou a to nie len krátku chvíľu ako obľúbená káva. Samozrejme, nezbavia vás potreby spánku, ale ako stimulant postačia.
To však nie je hlavný dôvod pre ktorý sú adaptogénne látky zaujímavé. Dnes sa stáva moderným hádzať príčiny chorôb na vírusy, baktérie, parazity, ktoré napadli organizmus, ale už málokto si položí otázku, či tieto nie sú skôr príznakom oslabeného imunitného systému než samotnou príčinou. Dôvodov takéhoto oslabenia býva viacero a až po ich odstránení je možné očakávať zlepšenie. Práve adaptogény sú vhodným pomocníkom (nie jediným) pre stimulovanie imunitného systému, aby sa znovu stal hlavnou zbraňou už pri samotnom pokuse napr. vírusov napadnúť nás. Takéto posilnenie sa javí ako rozumnejšia cesta než hľadať prostriedky, akými následne uhasiť zdravotný problém, ktorý nemusel vzniknúť.
Okrem zvýšenia adaptability organizmu, tj. zníženia únavy a zvýšenia fyzickej i duševnej odolnosti čo ocenia aj športovci, adaptogény:
- sú silnými antioxidantmi s protinádorovým účinkom,
- pozitívne ovplyvňujú duševnú rovnováhu, znižujú depresívne stavy,
- urýchľujú regeneráciu po fyzickej námahe,
- znižujú cholesterol aj krvný cukor
- pomáhajú pri impotencii, pri vyplavovaní toxínov z tela,
- upravujú menštruáciu atď.
Zároveň, spolu s týmito efektmi majú schopnosť udržovať homeostázu (rovnováhu) organizmu, čo je stav, ku ktorému by mala smerovať akákoľvek snaha o zmenu životného štýlu, a preto môžu byť adaptogény vhodným podporným prostriedkom. Môžu však mierne zvyšovať krvný tlak, a teda sú vhodné aj pre osoby s nízkym krvným tlakom, avšak nevhodné pri hypertenziách vyššieho stupňa. Samozrejme, nie je vhodné užívať ich pred spaním, keďže vďaka svojim stimulačným účinkom sa po nich horšie zaspáva. Vďaka ich neškodnosti sú vhodné aj pre dlhodobé užívanie.
Toto je len zlomok účinkov rastlín s adaptogénnymi vplyvmi na organizmus. Užívať ich je možné najlepšie ako výťažky viacerých druhov adaptogénnych rastlín, čo vedie k znásobeniu ich účinku (tzv. synergický efekt) aj napriek nižšiemu množstvu použitých rastlín.
Pre kvalitný produkt z adaptogénnych rastlín vo forme ústneho spreju kliknite na obrázok: